Temat Ramadanu powraca bardzo często w Waszych pytaniach. Jak to wygląda? Czy to jest dobry czas dla turystów? Czy są restrykcje? Jak się ubierać? Czy atrakcje są otwarte?
Tych pytań jest cała masa, ja na większość z nich już odpowiadałam w jednym z moich odcinków RAMADAN, CO WARTO WIEDZIEĆ
Z roku na rok sytuacja się zmienia i jeśli chodzi o sam Dubaj, to w tym roku można było wogóle zapomnieć, że był Ramadan, bo wszystkie restauracje, kawiarnie, bary były otwarte i serwowano posiłki i napoje bez żadnych zmian.
CZY RAMADAN TO DOBRY CZAS DLA TURYSTÓW?
Jak najbardziej! Jest to bardzo specyficzny czas, kiedy na mieście ustawiane są pop-up caffee, otwierane są kieramasze ramadanowe (Ramadan District), jest wiele pięknych deokracji i ozdób w cały mieście. Jest mniej turystów, więc mniejsze kolejki do atrakcji. Jest to szczególny czas - jedyny w roku.
CO CIEKAWEGO DZIEJE SIĘ W CZASIE RAMADANU?
Każdego dnia przez okres Ramadanu odpalane są armaty o zachodzie słońca, które oznaczają, że czas postu dziennego jest zakończony i można przystąpić do uroczystej kolacji, która nazywa się Iftar. Zachęcam Wszystkich turystów do wybrania się na taką kolację, bo jest to doskonała okazja aby spróbować arabskich specjałów i tradycyjnych potraw. Jest to dobry czas na przybliżenie się i poznanie tradycji arabskiej. Na kiermaszach Ramadanowych można kupić arabskie wybroby produkowane przez lokalnych twórców i artystów. Są stanowiska z henną, odbywają się prezentacje tradycyjnych arabskich tańców. Jest to szczególny czas.
CO TO JEST IFTAR?
Iftar jest to uroczysta kolacja, która jest uczczeniem dziennego postu. Do tej kolacji zasiada się po zachodzie słońca. Jest to uczta dla oka i dla miłośników dobrego jedzenia. Hotele i restauracje prześcigają się ze swoimi ofertami. Ceny są różne, od najprostszego bufetu (od 100aed od osoby) do esklusywnych specjalnie przygotowanych namiotów, miejsc oferujących niezapomniane wrażenia (nawet do 400aed od osoby). Im wyższa cena tym wyższy standard takiej kolacji. Każdy możego tego doświadczyć bez względu na zasobność portela.
JAKIE SĄ RESTRYKCJE W CZASIE RAMADANU?
Dubaj jest najbardziej liberalny jeśli chodzi o restrykcje związane z Ramadanem. Jeszcze kilka lat temu, jedzenie i picie w miejscach publicznych było niewskazane. Od dwóch lat wszystkie punkty gastronomiczne są otwarte i oferują posiłki i napoje przez cały dzień. Otwarte są ogródki i można jeść w miejscach publicznych - nikt Was za to nie ukaże. Większość Muzumanów unikają pojawiania się na mieście w czasie postu dziennego. Wychodzą na miasto dopiero na Iftar. W pozostałych Emiratach nadal jest zakaz jedzenia i picia w miejscach publicznych a restauracje i kawiarnie są zamknięte do godziny 17tej.
CZY ATRAKCJE SĄ OTWARTE W CZASIE RAMADANU?
Tak, są otwarte, ale warto sprawdzić do której godziny, bo większość atrakcji typu Muzeum Przyszłości czy Dubai Frame jest czynne krócej. Warto upewnić się zanim kupicie bilet i wybierzecie się na zwiedzanie, tak aby starczyło Wam czasu na zobaczenie wszystkiego. Burj Khalifa jest czynny cały rok w tych samych godzinach, nie ma zmian w czasie Ramadanu.
JAK UBIERAĆ SIĘ W CZASIE RAMADANU?
Nie ma zakazu chodzenia w krótkich spodenkach czy w bluzce na ramiączkach, chociaż często na mediach społecznościowch prosi się aby uszanować ten szczególny czas i zasłaniać kolana i ramiona. W dobrym tonie jest respektowanie tego czasu. Wbrew pozorom mogłoby się wydawać, że w abayi (tradycyjne okrycie damskie) będzie gorąco. Są one wykonane z lekkich przewiewnych tkanin, więc chodzenie w nich jest bardzo wygodne. Dla turystek dobrą opcją będzie długa spódnica czy sukienka, a na ramiona można zarzucić chustkę.
Zapraszam Was do obejrzenia odcinków w których zobaczycie jak Ramadan wyglądał w tym roku: RAMADAN W DUBAJU
Comentários